top of page
  • Zdjęcie autoraKapryas

Wzmocnienie Tylnej Taśmy Powięziowej - Klucz do Harmonii

Gdy się rodzimy, mamy bardzo mocne zginacze naszego ciała. Dopiero później rozwija się siła prostowników, które mają za zadanie unieść nas do wyprostowanej postawy na dwóch nogach. Grawitacja im w tym nie pomaga. Dlatego równowaga pomiędzy zginaczami, a prostownikami to podstawa.


Pierwsza seria Ashtanga Jogi skupia się głównie na rozciąganiu tylnej taśmy powięziowej, dlatego warto pamiętać o jej wzmacnianiu, aby osiągnąć pełen potencjał w tej praktyce i uniknąć kontuzji.


Spis treści:


Dlatego na moim Instagramie znajdziesz ćwiczenia na wzmocnienie taśmy tylnej. Kliknij o tu, w zdjęcie poniżej, by zobaczyć post z ćwiczeniami.


Co to taśmy powięziowe?

Taśmy powięziowe to sieci tkanki łącznej, która otacza, podtrzymuje i łączy nasze mięśnie, kości i narządy w jedną całość. Tom Myers, twórca teorii taśm powięziowych wyróżnił: powierzchowną tylną i przednią taśmę powięziową, głęboką taśmę powięziową, boczną, spiralną, taśmy funkcjonalne i taśmy rąk.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o taśmach powięziowych zapraszam na mój Kurs Rolowania na omlineyoga.pl


W przypadku Ashtangi, szczególnie, gdy praktykujemy tylko pierwszą serię, często koncentrujemy się na rozciąganiu tylnej taśmy podczas wykonywania pozycji, jak chociażby w Paschimottanasanie, Janu sirsasanie, Kurmasanie i wielu innych.
Wzmocnienie tylnej taśmy powięziowej - po co?

Wzmocnienie tylnej taśmy powięziowej pomaga w utrzymaniu odpowiedniej postawy, poprawia stabilność kręgosłupa i chroni przed kontuzjami. Wzmacnianie tej taśmy jest kluczowe, ponieważ umożliwia nam głębsze i bardziej stabilne wchodzenie w zaawansowane asany.


Równowaga między przednią, a tylną taśmą pozwala nam również lepiej kontrolować naszą praktykę i czerpać większe korzyści. Jeśli w Twojej praktyce przeważają asany tylko rozciągające tylną taśmę, może to prowadzić do urazów i osłabienia mięśni. Dlatego warto zainwestować czas i wysiłek także we wzmacnianie, aby obie taśmy - przednia i tylna, były w takim samym stopniu silne i rozciągnięte.


Aby wzmocnić tylne taśmy powięziowe, wykonuj ćwiczenia, które angażują tylną część ciała rozciągając przód: Bhujangasana, Setubandha Sarvangasana, Salabhasana, Dhanurasana.


Podsumowując, wzmocnienie tylnej taśmy powięziowej jest kluczowym elementem w praktyce pierwszej serii Ashtangi. Zapewnia ono stabilność, harmonię i równowagę między przednią i tylną taśmą, co pozwala osiągnąć pełen potencjał w asanach bez kontuzji. Poprzez regularne ćwiczenia i świadomą praktykę, możemy zwiększyć naszą siłę, elastyczność i wytrzymałość, a także czerpać większą radość z naszej praktyki jogi.

28 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page