top of page
  • Zdjęcie autoraKapryas

Mięśnie skośne brzucha - ćwiczenia

Dzisiaj chciałbym pokazać Ci asany na mięśnie, które są pomijane w naszych treningach, a mają ogromne znaczenie dla naszego ogólnego stanu - mięśnie skośne brzucha!


Większość z nas wie, jak istotne jest wzmocnienie mięśni brzucha, nazywanych mięśniami core, ale czy wiesz, że w ich skład wchodzą także mięśnie skośne, które odgrywają kluczową rolę w naszym zdrowiu i kondycji?

Mięśnie skośne brzucha - kilka powodów, dla których warto poświęcić im uwagę:


Stabilizacja i wydolność:

Mięśnie skośne brzucha wspierają naszą stabilizację, co ma ogromne znaczenie zarówno podczas treningu, jak i w codziennym życiu. Dzięki nim poprawiamy naszą postawę, co przekłada się na wyższą wydolność podczas innych aktywności fizycznych.


Mięśnie skośne brzucha tworzą tłocznię brzuszną i są mięśniami oddechowymi (wspomagają wydech), więc warto zadbać o ich wzmocnienie!


Tłocznia brzuszna to nazwa przestrzeni w obrębie brzucha. Tworzy ją cylinder mięśniowy zbudowany z mięśni brzucha, mięśni grzbietu, mięśni dna miednicy oraz przepony, która zamyka całość od góry. W niej przy odpowiednim napięciu mięśni oraz przy kontroli oddechu powstaje ciśnienie, które pomaga przy stabilizacji naszego tułowia. Tłocznia zapewnia wsparcie również przy czynnościach takich jak kaszel, oddawanie kału oraz podnoszenie dużych ciężarów. np. przy unoszeniu cięższych przedmiotów.


Estetyka i proporcje:

Wzmacniając mięśnie skośne, kształtujemy nie tylko prostą linię brzucha, ale także dodajemy trójwymiarowości naszej sylwetce wypracowując piękną talię. To może wpłynąć pozytywnie na nasz proporcje.


Ochrona przed kontuzjami:

Silne mięśnie skośne brzucha pomagają chronić nasz kręgosłup i inne struktury podczas ruchu. To jest kluczowe, zwłaszcza jeśli jesteśmy aktywni fizycznie.


Wsparcie w codziennych czynnościach:

Nasze ciało pracuje w różnych płaszczyznach ruchu podczas codziennych aktywności. Wzmocnione mięśnie skośne ułatwiają nam takie czynności jak obracanie się, nachylanie czy unoszenie przedmiotów.
Tak więc, warto pamiętać, że trening mięśni skośnych brzucha nie tylko dodaje wyrazistości naszej sylwetce, ale także przyczynia się do naszej ogólnej sprawności i zdrowia.


Diversify your core workout and feel the difference! Razem zadbajmy o pełen wachlarz mięśni brzucha!


Zapraszam do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na ten temat oraz do pytania, jeśli masz jakieś pytania dotyczące treningu!


Pamiętaj, że jeszcze nikt nie żałował, że zrobił coś dobrego dla siebie i swojego ciała!
58 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page