top of page
  • Zdjęcie autoraKapryas

Joga & Rolowanie na przywrócenie równowagi bioder

Czy wiesz, że przywrócenie równowagi miednicy, to nie tylko ulga dla bioder, ale też dla kolan i kręgosłupa? Dzięki automasażowi i jodze rozluźniamy między innymi bardzo ważną strukturę dla funkcji stawu biodrowego, stawów krzyżowo-biodrowych i mięśni dna miednicy. Mięsień gruszkowaty, bo o nim mowa, stabilizuje miednicę i ustawia głowę kości udowej. Na co dzień prawie nie bywa rozciągany, spina go siedzący tryb życia, zakładanie nogi na nogę w siedzeniu, wąska spódnica, wysokie obcasy i pogłębiona lordoza - ulega przykurczom i ogranicza rotację zewnętrzną stawu biodrowego.


Przez to: może powodować ból w stawie biodrowym, w kolanie i kręgosłupie. Sąsiaduje z nerwem kulszowym, przez co może dawać objawy rwy kulszowej.


Spis treści:Screen z praktyki równowaga bioder
Praktyka "Joga & Rolowanie - Równowaga bioder: rotacje"

Praktyka "Joga & Rolowanie: Równowaga bioder"

W cyklu "Joga & Rolowanie: Równowaga bioder" najpierw zajmiemy się rotacjami: wewnętrzną i zewnętrzną. Szczególną uwagę zwrócimy na rotację wewnętrzną - ze względu na to, że zanika ona z wiekiem jako pierwsza.Równowaga mięśni rotatorów

Rotatory wewnętrzne uda są znacznie słabsze od swoich antagonistów. W końcu rotatorów zewnętrznych jest znacznie więcej, a wśród nich znajduje się potężny mięsień pośladkowy wielki.


Do najważniejszych mięśni, które wykonują rotację wewnętrzną uda, możemy zaliczyć: naprężacz powięzi szerokiej, mm. pośladkowe mniejsze, i przywodziciel większy.


To także rewelacyjna praktyka dla biegaczy!Rolowanie pośladka
Praktyka "Joga & Rolowanie - Równowaga bioder: rotacje"

Mobilność vs stabilność

Praca nad mobilnością, zawsze powinna być połączona ze stabilnością. Stabilność to zdolność układu ruchu do kontroli mobilności, czyli bezbolesnego wykonania ruchu w stawie (stawach) w optymalnym zakresie ruchomości. Zwiększamy zakresy tylko wtedy, gdy utrzymana jest równowaga w stawach! Czyli mięsień antagonistyczny jest na tyle silny, by kontrolować agonistę. Inaczej mówiąc - to zdolność układu do kontroli mobilności. Istotną rolę pełnią tu oczy i uszy, błędnik (układy wizualny i przedsionkowy). Proprioreceptory w mięśniach, ścięgnach, powięziach i stawach.


Także stawy skroniowo- żuchwowe oraz narządy wewnętrzne mają wpływ na

mięsnie, zarówno na stabilność, jak i mobilność.pozycja krowiego pyska
Praktyka "Joga & Rolowanie - Równowaga bioder: rotacje"

Zakres pasywny a aktywny

Pasywny zakres to maksymalna ruchomość w stawie bez aktywności mięśni. Brak zakresu pasywnego jest sama w sobie patologią. Aktywny zakres to taki ruch w stawie, który jesteśmy wstanie wykonać w sposób kontrolowany i świadomy. Duża dysproporcja pomiędzy jednym zakresem a drugim, może prowadzić do kontuzji.


Dlatego przy praktyce na mobilność dodawaj flow z aktywnym zakresem ruchu. To znaczy, że nie pomagamy sobie rękoma!

Są to fragmenty mojego e-booka: "Sekwencjonowanie zajęć jogi. Podręcznik dla nauczycieli", który jest dostępny tutaj.


41 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

ความคิดเห็น


bottom of page