Dlaczego medytacja i wyciszenie umysłu jest tak ważne dla osiągnięcia spokoju i szczęśliwego umysłu? Jak medytacja wpływa na nasze ciało? Przez jakie stany świadomości przechodzi nasz mózg w cyklu dobowym?
Medytacja - jaki to stan świadomości?
W ciągu dnia nasz mózg przechodzi przez różne etapy, które naukowcy nazywają stanami świadomości. Wyróżniają cztery takie stany na podstawie badań częstotliwości fal mózgowych, czyli cykli aktywności bioelektrycznej mózgu w czasie jednej sekundy. Im mniejsza jest ich częstotliwość, tym bardziej jesteśmy zrelaksowani.
I Beta
to stan najwyższej czujności, gotowości, najwyższej aktywności mózgu.
II Alpha
stan relaksu, wyciszenia, tuż przed zaśnięciem, to stan, w którym najczęściej przebywamy podczas medytacji
III Theta
stan, w którym myślenie staje się nielogiczne, śnimy, stan głębokiej medytacji, która wprowadza w trans
IV Delta
czyli stan podczas głębokiego snu, pomiędzy snami
Medytacja a joga
Medytacja zajmuje ważne miejsce w praktyce jogi. Stymuluje prawą półkulę mózgu, która odpowiada za relaks i pojmowanie. Sprawia, że mamy lepszy kontakt z własnym ciałem, a także otaczającym światem. Granica między "ja" i "inni" zaczyna się zacierać, budzi w nas empatię i zrozumienie, co prowadzi do zmiany w naszym podejściu do świata.
Co dzieje się z naszym ciałem podczas medytacji?
Naukowcy z Oxford University badają stan medytacji od ponad 18 lat. Co odkryli? Coś niesamowitego! Medytacja:
- zmniejsza o połowę ryzyko zachorowania na depresję wśród osób, które pierwszy jej epizod mają już za sobą,
- wpływa na produkcję beta-endorfin, które wzmacniają system odpornościowy organizmu,
- zmienia gęstość istoty szarej (głównie w lewym hipokampie i tylnej korze obręczy - obszarze odpowiedzialnym za ból i depresję),
- daje najgłębszy odpoczynek,
- pomaga w procesach uczenia się i zapamiętywania,
- zwiększa inteligencję i kreatywność,
- łagodzi objawy nadciśnienia, bezsenności, wrzodów żołądka, astmy, padaczki, stwardnienia rozsianego, alergii, migreny, czy nadwagi,
- redukuje stres i zwiększa uczucie spokoju, daje poczucie harmonii wewnętrznej, a także harmonii ze światem,
- poprawia samopoczucie i zdrowie psychiczne,
- polepsza relację z samym sobą.
Jakie są techniki medytacji?
Istnieje wiele technik medytacji. Nie ma lepszych, ani gorszych. Tu jest jak ze sportem - wybierz to, co lubisz.
1. Fizyczna: asany jogi, tai-chi,
2. Ćwiczenia oddechowe i pranajamy,
3. Całkowite zaangażowanie jednego ze zmysłów (dotyk, węch, smak, wzrok, słuch), na przykład podczas Kąpieli w dźwiękach - zarezerwuj miejsce na zajęciach już teraz.
Jak zacząć medytować?
Usiądź wygodnie w wybranej pozycji, zamknij oczy i skoncentruj się na oddechu. Nie zmieniaj go, po prostu przyjrzyj się mu. Jeśli robisz to po raz pierwszy, myśli mogą napływać do Twojej głowy jak szalone i będą Ci utrudniać skupienie nawet na oddechu, ale nie zniechęcaj się - tak to bywa na początku. Dlatego zapraszam Cię na sesję Kąpieli w dźwiękach - medytację prowadzoną na żywo, specjalnie dla Ciebie, przy relaksujących dźwiękach mis dźwiękowych i gongu, byś mogła rozkoszować się wewnętrznym spokojem i wprowadzić organizm na ścieżkę samouzdrawiania. Z czasem, będzie Ci coraz łatwiej osiągnąć stan medytacji oraz go utrzymać. Sprawdź i zarezerwuj sesję medytacji prowadzonej online ze mną tutaj.
Dla kogo jest medytacja?
Dla każdego! Nie musisz "zasługiwać" na odczucie spokoju i błogości, które daje medytacja. Jeśli zdecydowałaś się na próbę, oznacza to, że jesteś wystarczająca, by sprostać temu zadaniu. A żeby tego było mało - każdy może doświadczyć przemiany, która jest skutkiem medytacji. Jedyne, co musisz zrobić - to zacząć. Stare chińskie przysłowie mówi: "Wyprawa do celu odległego o tysiące kilometrów zaczyna się od pierwszego kroku".
Comments