top of page
  • Zdjęcie autoraKapryas

Jaką matę do jogi wybrać?

Zaktualizowano: 4 sie 2023

Znalezienie maty idealnej to marzenie każdego jogina. Jaka mata utrzyma nas bez poślizgu w psie z głową w dół, by móc czerpać realne korzyści z tej pozycji? Na jakiej nie będą boleć kolana w pozycji anjaneyasany?


Na rynku mamy ogrom mat do wyboru i przez tę "klęskę urodzaju" trudno zdecydować, która będzie dla nas najlepsza, a przecież jest to niemała inwestycja. Przychodzę z pomocą, bo przez te kilkanaście lat na drodze joginki przetestowałam już wiele mat. Od tanich, z sieciówek, po te coraz droższe, ekologiczne, z mikrofibrą, poliuretanem (wpisz dowolne), aż trafiłam na matę, która według mnie jest spełnieniem marzeń joginki :D


Spis treści:


Joginka w pozycji lotosu

Jakie kryteria powinna spełniać mata do jogi?

Antypoślizgowość

Mata do jogi przede wszystkim powinna być antypoślizgowa. I chodzi tu zarówno o jej przyczepność, gdy spocą nam się dłonie lub gdy pozostają suche, jak i pozostawanie na miejscu rozłożenia. Nie ma nic gorszego od maty zmieniającej położenie przy przeskokach i na której ślizgają sie dłonie! Wiadomo, że przy tym wszystkim mata powinna być miła w dotyku, by zachęcała nas do wskoczenia na nią.

Amortyzacja

Kolejne kryterium, którym kieruję się wybierając matę jest jej grubość i amortyzacja - komfort podczas codziennej praktyki i ochrona stawów jest dla mnie ważniejsza, niż najpiękniejszy wzór. Już 4 mm grubości i dodatkowa powłoka amortyzacyjna wystarczą, by czuć się komfortowo podczas praktyki. Zbyt gruba mata może powodować problemy z balansem, a także ograniczać kontakt z podłożem.

Trwałość

Mata powinna także odprowadzać wilgoć i szybko schnąć, by służyć Ci przez lata, a nie przez jeden sezon. Dlatego ważne jest też, by taka mata do jogi była łatwa do czyszczenia, a jednocześnie trwała! By w miarę używania nie zaczynała się robić śliska.

Ekologiczność

Wysoka jakość to da mnie także przyjazny dla środowiska materiał, który jest nietoksyczny i możliwie w jak największej części - biodegradowalny.

Piękny wzór

Choć nie jest to najważniejsze kryterium, wiadomo, że warto kupić matę, która będzie się nam podobać. Dzięki której samo jej rozłożenie wprawi nas w dobry nastrój i umili praktykę jogi.

Jakie jeszcze kryterium przychodzi Ci na myśl? Daj znać w komentarzu!


Hanumasana, joginka robi szpagat jaką matę wybrać

Dobra, tania i lekka mata do jogi?

Niestety muszę Cię rozczarować - jeśli mata jest tania, nie będziesz miała pożądanej przyczepności do jogi, ale na fitness na pewno się sprawdzi. Jeśli mata jest lekka - prawdopodobnie jest cienka i nie amortyzuje prawidłowo. Według mnie to nie są kryteria, którymi powinnyśmy kierować się kupując matę. W końcu chodzi o nasz komfort i bezpieczeństwo, a na tym nie oszczędzajmy!!!

Kiedyś także szukałam lekkiej maty, bo dźwiganie dodatkowych 3 kg (a i tak dźwigamy za dużo) było dla mnie nie do pomyślenia. Jednak jak zwykle doświadczenie pokazało, że lekka mata ani nie jest ekologiczna, ani bezpieczna. A przecież możesz zostawić matę w swoim ulubionym studio jogi, wrzucić do bagażnika samochodu lub na rower. Po raz kolejny: chcieć to móc!


Mata do jogi dla początkujących

Gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z jogą, wybierz matę kauczukową lub taką z powłoką z mikrofibry - takie maty są tańsze od tych "pro" z poliuretanową powłoką. Z doświadczenia wiem, że zużywają się nieco szybciej, ale jeśli wytrwasz na ścieżce jogi, będziesz mieć pewność, czego oczekujesz od swojej maty i wtedy nie ma lepszego prezentu dla samej siebie, niż zakup profesjonalnej maty lub tej samej. Wiele lat praktykowałam na macie z mikrofibry i był to dla mnie strzał w 10, dopóki moje dłonie nie zrobiły psa z głową w dół na takiej z poliuretanem.


Joginka w anjaneyasanie jaką matę wybrać


Czy mata travel do jogi to dobry wybór?

Maty travel są cieniutkie. Jeśli wiesz, że będziesz praktykować na trawie lub piasku - taka mata się sprawdzi, bo daje przyczepność. Lecz jeśli w perspektywie masz praktykę na panelach lub co gorsza kafelkach - nie zawracaj sobie taką matą głowy. Wiem, że trudno wziąć w podróż "zwykłą" matę, ale hej, chcieć do móc. Moja wielka 3-kilogramowa mata jest właśnie ze mną w Indiach i testuję ją w naprawdę wysokich temperaturach.


Mata do jogi - czyszczenie

Mata do jogi powinna być zdecydowanie prosta w czyszczeniu. Powinno się móc ją wyczyścić ciepłą wodą z mydłem, bez specjalnych środków. Po "przetarciu" takiej maty ściereczką lub gąbką (ale nie ostrą krawędzią) zostawiamy matę, by wyschła. Ale nie na słońcu, bo naturalny kauczuk może tego nie przetrwać.

Joginka w wojowniku - jaką matę wybrać?

Idealna mata do jogi? Istnieje!

Jeśli dotarłaś do końca artykułu - to tak, po latach testowania mam swoją ukochaną matę, którą mogę polecać bez ściemy, bez udawanego zachwytu, bo jest to strzał w 10, a praktyka na niej, to czysta przyjemność. Wzięłam ją nawet ze sobą do Indii!!! To musi być miłość ;) W dodatku ma piękny wzór i jest wykonana z dbałością o każdy detal. Jest to mata Oriental Harmony Premium od MEYANTU.


Sprawdź sama, wybierz swój ukochany wzór i model, a jeśli wpiszesz kod KAPRYAS w podsumowaniu zamówienia - dostaniesz ode mnie w prezencie 10% zniżki*. How cool is that?


Voucher na matę ze zniżką kodem zniżkowym

* Nie, nie jest to artykuł sponsorowany. Nie zaśmiecam mojego bloga czymś, do czego nie jestem przekonana. Współpracuję z marką MEYANTU, ponieważ uważam, że warto wspierać firmy prowadzone przez kobiety z takim zaangażowaniem w detale i prawdziwą dbałością o sprzedawany produkt.

32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page