top of page
  • Zdjęcie autoraKapryas

Oazy spokoju w Mumbaju: The Yoga Institute - Najstarszy Instytut Jogi na świecie & Vipassana Pagoda

Wśród wieżowców, hałasu i gwaru wielkiego miasta Mumbaju, istnieją miejsca (choć trudno w to uwierzyć!), w których dominują cisza i błogi spokój. Jednym z takich miejsc jest Vipassana Pagoda - mistyczne miejsce medytacji położone z dala od miejskiego zgiełku. Jedno z piękniejszych miejsc, jakie widzieliśmy w Mumbaju. Cisza, spokój, niesamowite wibracje tego miejsca, tak innego od zgiełku i tłumu miasta, które zostawiliśmy po drugiej stronie rzeki. To magiczne sanktuarium, w którym każdy, niezależnie od swoich wierzeń czy religii, może doświadczyć równowagi i harmonii.


A w samym środku tętniącej życiem metropolii, znajduje się The Yoga Institute - najstarszy zorganizowany instytut jogi na świecie. Założony ponad 100 lat temu, stanowi nie tylko miejsce do praktykowania jogi, ale także oazę tradycyjnej filozofii i wibracji spokoju, które odnajdziemy w niewielu innych miejscach.


Spis treści:

Kolaż ze zdjęć: The Yoga Institute, Hansaji Yogendra, Vipassana Pagoda
Od lewej: The Yoga Institute, Hansaji Yogendra, Vipassana Pagoda

Historia The Yoga Institute

The Yoga Institute został założony w 1918 roku przez Shri Yogendraji, wybitnego ucznia Swamiego Vivekanandy. To on był prekursorem propagowania jogi jako nauki o zdrowiu fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Początkowo instytut skupiał się na jodze jako środku do zapobiegania chorobom i utrzymania dobrego zdrowia. Jednak z czasem zyskał również renomę jako miejsce duchowego rozwoju i odkrywania wewnętrznego spokoju. Pracę Yogendraji'ego kontynuuje jego synowa, którą miałam okazję poznać i zamienić kilka słów - Hansaji Yogendra, guru jogi, autorka, badaczka i osobowość telewizyjna. A ludzie wciąż przychodzą tutaj po porady dotyczące zdrowia i rozmaitych chorób, niemalże jak do lekarza.


Dziedziniec The Yoga Intitute
The Yoga Institute

Cudowne wibracje i spokój

Kiedy przekraczasz progi The Yoga Institute, natychmiast poczujesz różnicę. Wszystko tutaj skupia się na prostocie, spokoju i autentycznym doświadczeniu jogi. W cieniu pięknych drzew, które odgradzają także od zgiełku miasta, miejsce to sprzyja skupieniu się na praktyce i wewnętrznym wyciszeniu. Cudowne wibracje płynące z długiej historii tego miejsca i praktykujących tu pokoleń ludzi sprawiają, że każdy odwiedzający odczuwa tę wyjątkową energię. Nie wliczając przelatujących samolotów na lotnisko nieopodal, ale do wszystkiego można się przyzwyczaić, szczególnie leżąc w savasanie.


Dziedziniec The Yoga Institute
The Yoga Institute

Tradycyjne podejście do jogi

The Yoga Institute pozostaje wierny swoim korzeniom i kultywuje tradycyjne podejście do jogi. W swoich praktykach skupia się na asanach (pozycjach ciała), pranayamie (ćwiczeniach oddechowych), medytacji i filozofii jogi. Wszystko to ma na celu nie tylko poprawę zdrowia fizycznego, ale także harmonizację umysłu i odkrycie sensu życia.


Otwartość na wszystkich

The Yoga Institute jest otwarty dla osób o różnym poziomie zaawansowania w jogi. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani praktykujący znajdą tutaj odpowiednie zajęcia i wsparcie. Instytut oferuje różnorodne programy, w tym krótkoterminowe warsztaty, dłuższe kursy i treningi dla nauczycieli jogi. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą zgłębić wiedzę i praktykę jogi na głębszym poziomie.


Nauczycielki The Yoga Institute i dziedziniec
The Yoga Institute: z moimi nauczycielkami

W The Yoga Intitute uczęszczałam na zajęcia grupowe dla kobiet (w Hindi! jak bardzo przydała mi się wtedy znajomość asan w sankrycie!), bardziej zaawansowane klasy dla joginów chcących zgłębić nie tylko trudniejsze asany, ale też pranayamy i filozofię jogi, a także skończyłam Kurs Zaawansowanych Technik Pranayam dla nauczycieli jogi. Dlatego chętnie zapraszam Cię na moje zajęcia, na których wykorzystuję wiedzę o praktykach oddechowych, jodze nidrze i łączę je z kąpielą w dźwiękach.


Życie w duchu jogi

The Yoga Institute nie jest jedynie miejscem do praktykowania jogi przez kilka godzin dziennie. To styl życia, który wprowadza się na co dzień. Odżywianie, codzienne rutyny (m.in. kriye) i podejście do innych ludzi - wszystko to wpisuje się w filozofię jogi. Dla wielu uczestników pobyt w The Yoga Institute staje się transformacyjnym doświadczeniem, które wyznacza nowy kierunek w ich życiu. To tu można także zjeść przepyszny sattwiczny posiłek za 150 rupii indyjskich!


Podsumowując, The Yoga Institute to miejsce, które wywołuje magiczną aurę spokoju i wewnętrznej równowagi. Odwiedzając to najstarsze miejsce jogi na świecie, możesz się przenieść w czasie i poczuć moc ducha jogi, która towarzyszyła praktykującym przez wiele pokoleń.


Jedzenie sattwiczne, The Yoga Institute
Posiłek sattwiczny w The Yoga Institute

Vipassana Pagoda - Oaza spokoju na świecie

Vipassana Pagoda to monumentalna budowla, która łączy w sobie architekturę buddyjską i ducha medytacji. Sanktuarium to zostało zainspirowane słynnymi pagodami w Azji Południowo-Wschodniej, ale ma unikalny charakter, który przyciąga ludzi z różnych kultur i religii. To tu bez zbędnych hałasów i rozpraszających bodźców, można w pełni oddać się praktyce medytacji i poszukiwaniu wewnętrznego spokoju.


Vipassana Pagoda
Vipassana Pagoda

Duch Vipassany

Vipassana to starożytna technika medytacyjna pochodząca z buddyzmu, ale otwarta dla wszystkich niezależnie od wyznania. W centrum tej praktyki leży obserwacja oddechu i ciała w sposób nieoceniający i bez uprzedzeń. Poprzez praktykę Vipassany, ludzie osiągają głębokie zrozumienie siebie i rzeczywistości wokół nich. Pagoda Vipassany jest miejscem, gdzie można zgłębić tę technikę medytacyjną i praktykować ją w ustronnym i sprzyjającym atmosferze.


Pagoda oferuje odwiedzającym możliwość nauczenia się medytacji prowadzonej przez głównego współczesnego nauczyciela Vipassany - Goenkaji, z czego skorzystaliśmy!!! Co prawda nie z 10-dniowego kursu, ale od czegoś trzeba zacząć. Było niesamowicie. 10 minut minęło w dwie.


Vipassana Pagoda
Vipassana Pagoda


Piękno architektury

Po przybyciu do Vipassana Pagoda, zachwycisz się jej wspaniałą architekturą. Choć na początku ciśnie się na usta słynny cytat: "Złota, a skromna…", ale zbudowana jest w całości z donacji osób przyjeżdżających tu medytować, nie z pobudek religijnych, lecz jako pomnik poświęcony harmonii i pokojowi. Każda linia i wzór z zewnątrz ma swoje znaczenie, od góry do dołu ma odzwierciedlać ośmiostopniową ścieżkę Dhammy.


Wysoka, majestatyczna kopuła otoczona jest zielenią, co nadaje temu miejscu wyjątkową aurę. Cała pogoda z zewnątrz ma 94.70 metrów szerokości i dokładnie tyle samo wysokości. Wnętrze pagody jest przestronne, zaprojektowane w sposób minimalistyczny, aby umożliwić spokojną medytację. Gdy się tam wchodzi, nogi dosłownie uginają się z wrażenia.

W środku znajduje się największa na świecie, niepodparta kopuła! Jej widok naprawdę zapiera dech w piersiach. 5,6 tys. metrów kwadratowych, średnica 85 metrów. Każdy z bloków, który ją tworzy waży od 500 do 700 kilogramów. A pod nią, na tekowej podłodze zmieści się nawet 8 tys. medytujących. Budowa wizji Satyi Narayana Goenki trwała 11 lat. To tu znajdują się także największe drewniane drzwi na świecie.


Vipassana Pagoda
Vipassana Pagoda

Dla każdego

Niezależnie od doświadczenia w medytacji czy religijnego wyznania, Vipassana Pagoda jest miejscem otwartym dla wszystkich, którzy pragną wyciszyć umysł i znaleźć odrobinę spokoju w tym szybkim i chaotycznym świecie. Praktyka Vipassany nie wymaga żadnych specjalnych przekonań czy wierzeń, co sprawia, że jest dostępna dla każdego, kto chce spróbować. Na pagodzie znajduje się wiele wspaniałych cytatów, ale jeden spodobał mi się szczególnie:


„Dhamma is not Hindu or Buddhist, not Sikh, Muslim or Jain; Dhamma is purity of heart, peace, happiness, serenity.”⠀


Podsumowanie

Vipassana Pagoda to wyjątkowe miejsce, które zapewnia duchową odyseję, niezależnie od tła religijnego. To sanktuarium medytacji, w którym można odnaleźć harmonię, błogość i wewnętrzny spokój. Niezależnie od tego, czy szukasz ukojenia od codziennego stresu, czy też dążysz do głębszego zrozumienia siebie i świata, Vipassana Pagoda oferuje wyjątkowe doświadczenie, które pozostanie w sercu na zawsze.


May all beings be happy!8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page