top of page
  • Zdjęcie autoraKapryas

Pocztówka z Hiszpanii: Altea - biały klejnot Costa Blanca

Zaktualizowano: 30 gru 2022

Stare miasto Altea rozciąga się labiryntem wąskich brukowanych uliczek, mnóstwem schodów i nieskazitelnie białych domów, pełnych kolorowych roślin i kwiatów, do których można dojść tylko na piechotę, a które nadają temu miejscu piękny śródziemnomorski klimat.

Widok na stare miasto Altea
Fot. Kapryas

Zmierzając z Calpe do Benidormu nie da się nie zauważyć lśniącej w słońcu niebieskiej kopuły kościoła i białego miasteczka, które z góry schodzi prosto do morza. Jednak dopiero po zagubieniu się w urokliwym labiryncie uliczek, okazuje się, że wizyta na starówce Altei może być podróżą do starożytnej kultury śródziemnomorskiej.


Plaża i widok na miasto Altea
Fot. Kapryas

Altea - stare miasto

To miejsce słynące z pięknego dziedzictwa kulturowego, w którym można odkryć zabytkowe budynki, kościoły, odwiedzić muzea i zabytki. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na starym mieście jest piękny kościół Nuestra Señora del Consuelo. Jego dwie kopuły ozdobione niebieskimi płytkami są widoczne niemal z każdego miejsca w mieście oraz poza i jest to jedno z najczęściej fotografowanych w Altei.


Z uwagi na swoje umiejscowienie, Altea ma mnóstwo tarasów widokowych, do których prowadzą kręte uliczki i wąskie schody. Spacer i zagubienie się w starej części Altei to przyjemność, która zapiera dech w piersiach. Nie pozostaje nic innego jak cieszyć się tymi pięknymi widokami. Podczas wędrówki trasą z przepięknej promenady nad kamienistą plażą z otoczaków, warto kierować się pod górę, co chwilę odrwacając, by zobaczyć ukazujące się nam krajobrazy. Najważniejszym punktem widokowym jest znajdujący się w najwyższej części miasta Mirador de Cronistas, obok kościoła.


Stare Miasto Altea
Fot. Kapryas

Altea - Plaza de la Iglesia

Plaza de la Iglesia, plac kościelny, jest sercem Altei, najstarszą jej częścią i autentycznym centrum rozrywki i kultury. To dość zatłoczone miejsce, gdzie można spędzić czas słuchając ulicznych grajków, popjając kawę w jednej z wielu restauracji i kontemplując przepiękny widok na Benidorm. Pomimo wielkiego rozwoju turystycznego i urbanistycznego lewantyńskiego wybrzeża, staremu miastu Altea udało się zachować magię, która otacza tę część miasta, a gubiąc się w małych uliczkach nadal można tu oddychać ciszą i spokojem.


Plaza de la Iglesia
Fot. Kapryas

Altea - Portal Vell i Portal Nou

Czyli Puerta de Valencia i Puerta del Mar - dwie bramy które łączyły średniowieczne miasto zamknięte za murami ze światem zewnętrznym. Tuż nad portalem można zobaczyć pierwotną wysokość muru w przejściu strażniczym, które jest nadal zachowane, chociaż przez cały XVIII wiek przekształcenie Altei oznaczało zwiększenie wysokości budynków, które spoczywają na przejściu strażniczym Portalu Vell . Przy wejściu do portalu możemy przeczytać listy poświęcone zwiedzającemu, który dociera tam wyczerpany stromymi zboczami i schodami, przez które musi przejść.


Widok z Portal Vell w kierunku kościoła jest wspaniały, jeden z najczęściej fotografowanych ze względu na wyjątkowość Calle Mayor, zbudowanej z czarno-białych kamyków, które tworzą mozaikę aż do Plaza de la Iglesia.


Stare miasto Altea, restauracja i Calle Mayor
Fot. Kapryas

Altea - Bellaguarda

Bellaguarda to budynek historyczny z XIV wieku, który pełnił kiedyś funkcje defensywne. To stąd kontrolowano sytuację na morzu oraz wybrzeże Altea. Możesz przejść tu z Plaza de Iglesia Calle Mayor i przez portal Vell wejść w niekończący się labirynt ulic, który doprowadzi Cię do Plaza Bellaguarda. Bardzo prawdopodobne, że podczas takiego spaceru znajdziesz się w pobliżu pierwszego domu, który został wybudowany w Altei poza murami miasta. To znak, że jesteś już blisko wiezy obronnej. W pobliżu zobaczysz pozostałości po dawnym murze, który otaczał całe miasto, jak również ruiny dawnej wieży, która została odbudowana, lecz niezgodnie z oryginałem. Na jej szczycie czekają Cię piękne widoki - spojrzenie w tył na Stare Miasto i róża wiatrów - często spotykana na ulicach Altei.


Wieża Bellaguarda w Altei
Fot. Kapryas

Altea - geografia i historia

Altea położona nad zatoką między Przylądkiem Mascarat od północy i Punta de la Bombarda od południu. Od strony lądu otoczona jest za to niezbyt wysokim pasmem gór Sierra de Bernia- szczyty wznoszą sie na wysokość 1130 metrów nad poziom morza. Z promenady i plaży rozpościerają się więc przepiękne widoki na góry.

Założyli ją jeszcze starożytni Iberowie i Rzymianie. Podobnie jak inne ziemie hiszpańskie przez kilka wieków znajdowała się pod panowaniem Maurów. Z tamtych czasów nie zachowały się jednak żadne pamiątki. Miasto wyzwolone spod władzy muzułmańskiej w okresie Reconquisty w roku 1244 przez aragońskiego króla Jakuba I Zdobywcę (1208-1276) zostało otoczone murami obronnymi, których resztki można jeszcze oglądać. A w 1279 r. otrzymało prawa miejskie.


Widoki ze wzgórz Altei
Fot. Kapryas


13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page